Ny AI-drevet gratis værdiansættelsesløsning for enhver virksomhed i verden. Upload et PDF-regnskab for at få en øjeblikkelig rapport med tilpassede prognoser, kreditscore, konkurssandsynlighed og centrale nøgletal. Prøv gratis nu →
- Få en AI‑drevet værdiansættelse eller kreditrisikorapport på kun 2 minutter
- Få rapporter for enhver virksomhed i verden med regnskab på ethvert sprog
- Upload et PDF‑regnskab og få en øjeblikkelig rapport med tilpassede prognoser, kreditscore, konkurssandsynlighed og centrale nøgletal
INVESTERINGSSELSKABET ARTHA MAX A/S — Kreditvurdering og finansielle nøgletal
Kreditvurdering
Oplysninger om virksomheden
Om INVESTERINGSSELSKABET ARTHA MAX A/S
INVESTERINGSSELSKABET ARTHA MAX A/S (CVR-nummer: 34697078K) er en virksomhed fra GENTOFTE. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på -35201 kDKK i 2025. Driftsresultatet var 246,3 mDKK, mens nettoindtjeningen var 246,3 mDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 5,3 %, hvilket kan anses for at være anstændigt, men egenkapitalforrentning (ROE) var 9,1 %, hvilket kan betragtes som godt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 57,1 %, et niveau, der kan betragtes som godt. Det viser, at en stor del af virksomhedens aktiver er finansieret af egenkapitalen, hvilket reducerer den finansielle risiko. INVESTERINGSSELSKABET ARTHA MAX A/Ss likviditet målt ved quick ratio var 2,3 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.
Finansielle oplysninger
Se regnskabetBruttofortjeneste (kDKK)
Driftsresultat (kDKK)
Rentabilitet
Soliditet
Nøgletal (kDKK)
Se regnskabet2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Volumen | |||||
| Nettoomsætning | |||||
| Bruttofortjeneste | -36 931,00 | -29 082,00 | -33 925,00 | -36 184,00 | -35 201,00 |
| Driftsresultat | 315 801,00 | - 391 022,00 | 235 566,00 | 207 341,00 | 246 277,00 |
| Nettoindtjening | 315 081,00 | - 391 022,00 | 235 566,00 | 207 341,00 | 246 277,00 |
| Egenkapital i alt | 2 689 992,00 | 2 292 068,00 | 2 574 919,00 | 2 633 660,00 | 2 755 695,00 |
| Balancesum (aktiver) | 4 661 482,00 | 4 359 594,00 | 4 590 430,00 | 4 422 182,00 | 4 823 622,00 |
| Nettogæld | 1 946 694,00 | 2 055 159,00 | 2 004 252,00 | 1 778 549,00 | 2 058 518,00 |
| Rentabilitet | |||||
| Driftsresultat-% | |||||
| Afkastningsgrad (ROA) | 7.4 % | -8.7 % | 5.3 % | 4.6 % | 5.3 % |
| Egenkapitalafkast (ROE) | 14.6 % | -15.7 % | 9.7 % | 8.0 % | 9.1 % |
| Investeringsafkast (ROI) | 7.4 % | -8.7 % | 5.3 % | 4.6 % | 5.3 % |
| Economic value added (EVA) | 121 245,81 | - 624 140,54 | 16 818,86 | -22 896,91 | 24 516,82 |
| Solvens | |||||
| Egenkapitalandel | 57.7 % | 52.6 % | 56.1 % | 59.6 % | 57.1 % |
| Gearing | 72.5 % | 89.9 % | 77.9 % | 67.6 % | 74.7 % |
| Relativ nettogældsætning % | |||||
| Likviditet | |||||
| Likviditetsgrad 1 | 2,4 | 2,1 | 2,2 | 2,5 | 2,3 |
| Likviditetsgrad 2 | 2,4 | 2,1 | 2,2 | 2,5 | 2,3 |
| Kontanter og likvide midler | 2 489,00 | 5 950,00 | 2 678,00 | 929,00 | 527,00 |
| Effektiv udnyttelse af kapital | |||||
| Debitoromsætning i dage | |||||
| Nettoarbejdskapital % | |||||
| Kreditrisiko | |||||
| Kreditvurdering | A | BBB | A | A | A |
Visualisering af variabler
Deltagere
Virksomheder i samme branche
- Virksomhedsoplysninger
- Økonomiske data
- Kreditrisikodata
- Alle 400.000+ danske virksomheder
- Professionelle kreditrapporter
- Lav dine egne estimater for enhver virksomhed
- Værdiansættelse
- Alle 400.000+ danske virksomheder
- Se instruktioner
... og mere!
Ingen registrering er nødvendig.