Ny AI-drevet gratis værdiansættelsesløsning for enhver virksomhed i verden. Upload et PDF-regnskab for at få en øjeblikkelig rapport med tilpassede prognoser, kreditscore, konkurssandsynlighed og centrale nøgletal. Prøv gratis nu →
- Få en AI‑drevet værdiansættelse eller kreditrisikorapport på kun 2 minutter
- Få rapporter for enhver virksomhed i verden med regnskab på ethvert sprog
- Upload et PDF‑regnskab og få en øjeblikkelig rapport med tilpassede prognoser, kreditscore, konkurssandsynlighed og centrale nøgletal
INVESTERINGSSELSKABET ARTHA SAFE A/S — Kreditvurdering og finansielle nøgletal
Kreditvurdering
Oplysninger om virksomheden
Om INVESTERINGSSELSKABET ARTHA SAFE A/S
INVESTERINGSSELSKABET ARTHA SAFE A/S (CVR-nummer: 34697035K) er en virksomhed fra GENTOFTE. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på -8502 kDKK i 2025. Driftsresultatet var 54,1 mDKK, mens nettoindtjeningen var 54,1 mDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 5,3 %, hvilket kan anses for at være anstændigt, og egenkapitalforrentning (ROE) var 5,3 %, hvilket kan anses for at være anstændigt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 99,8 %, et niveau, der kan betragtes som meget godt, hvilket betyder, at størstedelen af aktiverne er finansieret af egenkapital. INVESTERINGSSELSKABET ARTHA SAFE A/Ss likviditet målt ved quick ratio var 471,5 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.
Finansielle oplysninger
Se regnskabetBruttofortjeneste (kDKK)
Driftsresultat (kDKK)
Rentabilitet
Soliditet
Nøgletal (kDKK)
Se regnskabet2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Volumen | |||||
| Nettoomsætning | |||||
| Bruttofortjeneste | -6 684,00 | -6 991,00 | -9 919,00 | -9 374,00 | -8 502,00 |
| Driftsresultat | 42 918,00 | -69 923,00 | 64 198,00 | 64 061,00 | 54 064,00 |
| Nettoindtjening | 42 918,00 | -69 923,00 | 64 198,00 | 64 061,00 | 54 064,00 |
| Egenkapital i alt | 1 084 404,00 | 1 252 386,00 | 1 269 731,00 | 1 086 241,00 | 963 146,00 |
| Balancesum (aktiver) | 1 088 132,00 | 1 254 188,00 | 1 272 215,00 | 1 088 532,00 | 965 189,00 |
| Nettogæld | -2 632,00 | -20 903,00 | - 511,00 | -22 120,00 | -5 871,00 |
| Rentabilitet | |||||
| Driftsresultat-% | |||||
| Afkastningsgrad (ROA) | 4.2 % | -6.0 % | 5.1 % | 5.4 % | 5.3 % |
| Egenkapitalafkast (ROE) | 4.3 % | -6.0 % | 5.1 % | 5.4 % | 5.3 % |
| Investeringsafkast (ROI) | 4.3 % | -6.0 % | 5.1 % | 5.4 % | 5.3 % |
| Economic value added (EVA) | -3 912,89 | - 124 414,30 | 1 265,60 | 257,02 | - 519,61 |
| Solvens | |||||
| Egenkapitalandel | 99.7 % | 99.9 % | 99.8 % | 99.8 % | 99.8 % |
| Gearing | |||||
| Relativ nettogældsætning % | |||||
| Likviditet | |||||
| Likviditetsgrad 1 | 291,9 | 686,7 | 503,1 | 474,4 | 471,5 |
| Likviditetsgrad 2 | 291,9 | 686,7 | 503,1 | 474,4 | 471,5 |
| Kontanter og likvide midler | 2 632,00 | 20 903,00 | 511,00 | 22 120,00 | 5 871,00 |
| Effektiv udnyttelse af kapital | |||||
| Debitoromsætning i dage | |||||
| Nettoarbejdskapital % | |||||
| Kreditrisiko | |||||
| Kreditvurdering | A | A | A | A | A |
Visualisering af variabler
Deltagere
Virksomheder i samme branche
- Virksomhedsoplysninger
- Økonomiske data
- Kreditrisikodata
- Alle 400.000+ danske virksomheder
- Professionelle kreditrapporter
- Lav dine egne estimater for enhver virksomhed
- Værdiansættelse
- Alle 400.000+ danske virksomheder
- Se instruktioner
... og mere!
Ingen registrering er nødvendig.