Ny AI-drevet gratis værdiansættelsesløsning for enhver virksomhed i verden. Upload et PDF-regnskab for at få en øjeblikkelig rapport med tilpassede prognoser, kreditscore, konkurssandsynlighed og centrale nøgletal. Prøv gratis nu →
- Få en AI‑drevet værdiansættelse eller kreditrisikorapport på kun 2 minutter
- Få rapporter for enhver virksomhed i verden med regnskab på ethvert sprog
- Upload et PDF‑regnskab og få en øjeblikkelig rapport med tilpassede prognoser, kreditscore, konkurssandsynlighed og centrale nøgletal
SPF IV Management Participation K/S — Kreditvurdering og finansielle nøgletal
Kreditvurdering
Oplysninger om virksomheden
Om SPF IV Management Participation K/S
SPF IV Management Participation K/S (CVR-nummer: 37119008) er en virksomhed fra KØBENHAVN. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på -15,3 kDKK i 2025. Driftsresultatet var -15,3 kDKK, mens nettoindtjeningen var -498,9 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var -1,5 %, hvilket kan betragtes som dårligt, og egenkapitalforrentning (ROE) var -48,2 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 98,9 %, et niveau, der kan betragtes som meget godt, hvilket betyder, at størstedelen af aktiverne er finansieret af egenkapital. SPF IV Management Participation K/Ss likviditet målt ved quick ratio var 94 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.
Finansielle oplysninger
Se regnskabetBruttofortjeneste (kDKK)
Driftsresultat (kDKK)
Rentabilitet
Soliditet
Nøgletal (kDKK)
Se regnskabet2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Volumen | |||||
| Nettoomsætning | |||||
| Bruttofortjeneste | -14,31 | -14,55 | -14,68 | -15,19 | -15,35 |
| Driftsresultat | -14,31 | -14,55 | -14,68 | -15,19 | -15,35 |
| Nettoindtjening | 819,43 | -32,33 | - 133,83 | - 113,85 | - 498,86 |
| Egenkapital i alt | 2 591,04 | 1 940,48 | 1 642,92 | 1 350,07 | 720,51 |
| Balancesum (aktiver) | 2 598,80 | 1 948,23 | 1 650,67 | 1 357,82 | 728,26 |
| Nettogæld | -2 586,29 | -1 935,73 | -1 638,17 | -1 345,32 | - 715,76 |
| Rentabilitet | |||||
| Driftsresultat-% | |||||
| Afkastningsgrad (ROA) | 26.8 % | -0.6 % | -0.8 % | -1.0 % | -1.5 % |
| Egenkapitalafkast (ROE) | 26.4 % | -1.4 % | -7.5 % | -7.6 % | -48.2 % |
| Investeringsafkast (ROI) | 26.9 % | -0.6 % | -0.8 % | -1.0 % | -1.5 % |
| Economic value added (EVA) | - 195,64 | - 144,75 | - 112,18 | -97,75 | -83,19 |
| Solvens | |||||
| Egenkapitalandel | 99.7 % | 99.6 % | 99.5 % | 99.4 % | 98.9 % |
| Gearing | 0.0 % | 0.0 % | |||
| Relativ nettogældsætning % | |||||
| Likviditet | |||||
| Likviditetsgrad 1 | 335,0 | 251,3 | 213,0 | 175,2 | 94,0 |
| Likviditetsgrad 2 | 335,0 | 251,3 | 213,0 | 175,2 | 94,0 |
| Kontanter og likvide midler | 2 586,30 | 1 935,73 | 1 638,17 | 1 345,32 | 715,76 |
| Effektiv udnyttelse af kapital | |||||
| Debitoromsætning i dage | |||||
| Nettoarbejdskapital % | |||||
| Kreditrisiko | |||||
| Kreditvurdering | AA | AA | AA | A | A |
Visualisering af variabler
Virksomheder i samme branche
- Virksomhedsoplysninger
- Økonomiske data
- Kreditrisikodata
- Alle 400.000+ danske virksomheder
- Professionelle kreditrapporter
- Lav dine egne estimater for enhver virksomhed
- Værdiansættelse
- Alle 400.000+ danske virksomheder
- Se instruktioner
... og mere!
Ingen registrering er nødvendig.