Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

Luxmondo LED APS

CVR-nummer: 37816760
Værkstedsvej 26, 4600 Køge
cb@luxmondo.dk
tel: 40437559
www.luxmondo.dk

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
Luxmondo LED APS
Etableret
2016
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon47Detailhandel undtagen med motorkøretøjer og motorcykler

Om virksomheden

Luxmondo LED APS (CVR-nummer: 37816760) er en virksomhed fra KØGE. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på -5,8 kDKK i 2022. Driftsresultatet var -5,8 kDKK, mens nettoindtjeningen var -17,4 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var -1,2 %, hvilket kan betragtes som dårligt, og egenkapitalforrentning (ROE) var -53 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 5,2 %. Dette indikerer, at virksomhedens gæld overstiger værdien af dens samlede aktiver, hvilket udgør en betydelig finansiel risiko. Luxmondo LED APSs likviditet målt ved quick ratio var 0,1 hvilket er på et meget lavt niveau. Virksomheden er i en ustabil finansiel situation, hvor dens likvide aktiver er betydeligt mindre end dens kortfristede forpligtelser. Denne alvorlige likviditetsmangel kan føre til økonomisk nød og true virksomhedens driftsmæssige kontinuitet.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20182019202020212022
Volumen
Nettoomsætning
Bruttofortjeneste102,7845,74-73,7510,91-5,76
Driftsresultat102,7845,74-73,7510,91-5,76
Nettoindtjening61,6421,50-74,87-3,84-17,39
Egenkapital i alt98,70120,1945,3241,4924,09
Balancesum (aktiver)804,45732,94463,77471,08459,24
Nettogæld624,76568,21373,27390,37420,77
Rentabilitet
Driftsresultat-%
Afkastningsgrad (ROA)14.5 %6.0 %-12.2 %2.4 %-1.2 %
Egenkapitalafkast (ROE)90.8 %19.6 %-90.5 %-8.8 %-53.0 %
Investeringsafkast (ROI)15.3 %6.3 %-12.9 %2.5 %-1.3 %
Economic value added (EVA)84,6931,94-63,889,64-5,77
Solvens
Egenkapitalandel12.3 %16.4 %9.8 %8.8 %5.2 %
Gearing659.6 %475.8 %867.7 %979.7 %1754.5 %
Relativ nettogældsætning %
Likviditet
Likviditetsgrad 10,70,50,10,10,1
Likviditetsgrad 21,11,21,11,11,1
Kontanter og likvide midler26,273,6920,0116,101,96
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):-1.24%
Vurdering: 19/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:5.25%
Vurdering: 6/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:01.887Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.