Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig here for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

P&T Events ApS

CVR-nummer: 39746468
Jagtvej 215 A, 2100 København Ø
info@ptevents.dk
tel: 31671340
ptevents.dk

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
P&T Events ApS
Etableret
2018
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon90Kreative aktiviteter, kunst og forlystelser

Om virksomheden

P&T Events ApS (CVR-nummer: 39746468) er en virksomhed fra KØBENHAVN. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på 24 kDKK i 2023. Driftsresultatet var -9,4 kDKK, mens nettoindtjeningen var -0,4 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 0,8 %, hvilket kan betragtes som svagt, men egenkapitalforrentning (ROE) var -0,7 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 69,7 %, et niveau, der kan betragtes som godt. Det viser, at en stor del af virksomhedens aktiver er finansieret af egenkapitalen, hvilket reducerer den finansielle risiko. P&T Events ApSs likviditet målt ved quick ratio var 1 hvilket er på et beskedent niveau. Virksomhedens likvide aktiver er således i relativ balance med dens kortfristede forpligtelser, hvilket indikerer en moderat likviditetsposition. Selvom virksomheden sandsynligvis kan opfylde sine nuværende forpligtelser, kan den finansielle fleksibilitet være begrænset, og uventede omkostninger kan udgøre en udfordring.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20192020202120222023
Volumen
Nettoomsætning
Bruttofortjeneste53,53-12,40241,25-6,4424,04
Driftsresultat38,28-27,65226,00-39,90-9,42
Nettoindtjening29,86-33,02181,98-44,21-0,37
Egenkapital i alt30,86-2,17179,8254,8954,52
Balancesum (aktiver)81,5046,57259,30143,2378,25
Nettogæld21,7234,12-31,11-11,5922,41
Rentabilitet
Driftsresultat-%
Afkastningsgrad (ROA)47.0 %-42.5 %146.7 %-19.8 %0.8 %
Egenkapitalafkast (ROE)96.8 %-85.3 %160.8 %-37.7 %-0.7 %
Investeringsafkast (ROI)52.4 %-51.2 %181.0 %-25.5 %1.0 %
Economic value added (EVA)29,86-26,67182,30-37,40-9,39
Solvens
Egenkapitalandel37.9 %-4.4 %69.3 %38.3 %69.7 %
Gearing136.8 %-1613.9 %19.4 %79.8 %43.5 %
Relativ nettogældsætning %
Likviditet
Likviditetsgrad 10,40,02,90,61,0
Likviditetsgrad 20,40,02,90,61,0
Kontanter og likvide midler20,500,8266,0555,391,31
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):0.80%
Vurdering: 24/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:69.7%
Vurdering: 53/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-06-14T09:40:32.626Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.