Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

Tømrermester Knud Christensen IVS

CVR-nummer: 39448645
Skolevej 45, Drastrup 8960 Randers SØ
kc-byg@hotmail.com
tel: 60545973

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
Tømrermester Knud Christensen IVS
Personale
1 person
Etableret
2018
Hjemsted
Drastrup
Virksomhedsform
Iværksætterselskab
Industri
  • Expand more icon43Bygge- og anlægsvirksomhed, som kræver specialisering

Om virksomheden

Tømrermester Knud Christensen IVS (CVR-nummer: 39448645) er en virksomhed fra RANDERS. Virksomheden rapporterede en nettoomsætning på 0,9 mDKK i 2019, hvilket viser en vækst på 39,7 % i forhold til året før. Driftsresultatprocenten var beskedne på 1,1 % (EBIT: 0 mDKK), mens nettoindtjeningen var 6,8 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 6,1 %, hvilket kan anses for at være anstændigt, men egenkapitalforrentning (ROE) var 8,5 %, hvilket kan betragtes som godt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 59,1 %, et niveau, der kan betragtes som godt. Det viser, at en stor del af virksomhedens aktiver er finansieret af egenkapitalen, hvilket reducerer den finansielle risiko. Tømrermester Knud Christensen IVSs likviditet målt ved quick ratio var 2,4 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20182019
Volumen
Nettoomsætning637,60890,56
Bruttofortjeneste499,70603,30
Driftsresultat98,809,59
Nettoindtjening75,326,79
Egenkapital i alt76,3283,11
Balancesum (aktiver)172,61140,67
Nettogæld- 172,61-48,24
Rentabilitet
Driftsresultat-%15.5 %1.1 %
Afkastningsgrad (ROA)57.2 %6.1 %
Egenkapitalafkast (ROE)98.7 %8.5 %
Investeringsafkast (ROI)129.5 %12.0 %
Economic value added (EVA)76,6714,15
Solvens
Egenkapitalandel44.2 %59.1 %
Gearing
Relativ nettogældsætning %-12.0 %1.0 %
Likviditet
Likviditetsgrad 12,32,4
Likviditetsgrad 22,32,4
Kontanter og likvide midler172,6148,24
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage34,5
Nettoarbejdskapital %15.4 %9.3 %
Kreditrisiko
KreditvurderingBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):6.12%
Vurdering: 46/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:59.1%
Vurdering: 46/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:12.406Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.