Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig here for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

EXPANSION ApS

CVR-nummer: 25788729
Lysholt Allé 3, 7100 Vejle
tel: 87345749

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
EXPANSION ApS
Etableret
2000
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon46Engroshandel undtagen med motorkøretøjer og motorcykler

Om virksomheden

EXPANSION ApS (CVR-nummer: 25788729) er en virksomhed fra VEJLE. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på -34,2 kDKK i 2019. Driftsresultatet var -34,2 kDKK, mens nettoindtjeningen var -23 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var -30,1 %, hvilket kan betragtes som dårligt, og egenkapitalforrentning (ROE) var -31,9 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 54,9 %, et niveau, der kan betragtes som godt. Det viser, at en stor del af virksomhedens aktiver er finansieret af egenkapitalen, hvilket reducerer den finansielle risiko. EXPANSION ApSs likviditet målt ved quick ratio var 2,2 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
2016201720182019
Volumen
Nettoomsætning
Bruttofortjeneste3,324,24-34,21
Driftsresultat3,324,24-34,21
Nettoindtjening6,266,98-22,97
Egenkapital i alt86,2686,9757,03
Balancesum (aktiver)380,1991,46103,96
Nettogæld258,960,03-10,43
Rentabilitet
Driftsresultat-%
Afkastningsgrad (ROA)2.1 %3.8 %-30.1 %
Egenkapitalafkast (ROE)7.3 %8.1 %-31.9 %
Investeringsafkast (ROI)2.3 %4.2 %-39.3 %
Economic value added (EVA)2,59-1,03-31,05
Solvens
Egenkapitalandel22.7 %95.1 %54.9 %
Gearing300.3 %0.0 %10.2 %
Relativ nettogældsætning %
Likviditet
Likviditetsgrad 11,320,42,2
Likviditetsgrad 21,320,42,2
Kontanter og likvide midler0,0516,23
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %
Kreditrisiko
KreditvurderingCBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):-30.1%
Vurdering: 0/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:54.9%
Vurdering: 43/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-06-14T09:40:05.242Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.