Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

Søgaard elinstallation IVS

CVR-nummer: 37579416
Knudsvej 14, 8680 Ry
peter.soegaard@live.dk

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
Søgaard elinstallation IVS
Etableret
2016
Virksomhedsform
Iværksætterselskab
Industri
  • Expand more icon43Bygge- og anlægsvirksomhed, som kræver specialisering

Om virksomheden

Søgaard elinstallation IVS (CVR-nummer: 37579416) er en virksomhed fra SKANDERBORG. Virksomheden rapporterede en nettoomsætning på 0,2 mDKK i 2018, hvilket er et fald på -29,7 % i forhold til året før. Driftsresultatprocenten var beskedne på 2,5 % (EBIT: 0 mDKK), mens nettoindtjeningen var 4,5 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 8,3 %, hvilket kan betragtes som godt, og egenkapitalforrentning (ROE) var 12,9 %, hvilket kan betragtes som godt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på -47,4 %. Dette indikerer, at virksomhedens gæld overstiger værdien af dens samlede aktiver, hvilket udgør en betydelig finansiel risiko. Søgaard elinstallation IVSs likviditet målt ved quick ratio var 0,1 hvilket er på et meget lavt niveau. Virksomheden er i en ustabil finansiel situation, hvor dens likvide aktiver er betydeligt mindre end dens kortfristede forpligtelser. Denne alvorlige likviditetsmangel kan føre til økonomisk nød og true virksomhedens driftsmæssige kontinuitet.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
201620172018
Volumen
Nettoomsætning251,19270,03189,82
Bruttofortjeneste184,28192,42150,80
Driftsresultat0,61-22,144,74
Nettoindtjening0,39-24,934,49
Egenkapital i alt0,39-24,54-20,05
Balancesum (aktiver)104,1647,0622,28
Nettogæld-74,16-24,56-5,41
Rentabilitet
Driftsresultat-%0.2 %-8.2 %2.5 %
Afkastningsgrad (ROA)0.6 %-25.2 %8.3 %
Egenkapitalafkast (ROE)99.7 %-105.1 %12.9 %
Investeringsafkast (ROI)156.8 %-11441.3 %
Economic value added (EVA)0,61-18,437,20
Solvens
Egenkapitalandel0.4 %-34.3 %-47.4 %
Gearing
Relativ nettogældsætning %11.8 %17.4 %19.5 %
Likviditet
Likviditetsgrad 10,70,30,1
Likviditetsgrad 20,70,30,1
Kontanter og likvide midler74,1624,565,41
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %-11.8 %-17.4 %-19.5 %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBC

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):8.31%
Vurdering: 52/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:-47.4%
Vurdering: 0/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:01.854Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.