Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig here for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

Michael Haahr Holding ApS

CVR-nummer: 41384638
Sandbjergvej 28, 7130 Juelsminde
mh@haahrs-vingalleri.dk

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
Michael Haahr Holding ApS
Etableret
2020
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon64Pengeinstitut- og finansieringsvirksomhed undtagen forsikring og

Om virksomheden

Michael Haahr Holding ApS (CVR-nummer: 41384638) er en virksomhed fra HEDENSTED. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på -12 kDKK i 2023, hvilket er et fald på 0 % i forhold til året før. Driftsresultatet var -12 kDKK, mens nettoindtjeningen var -11,3 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var -1,6 %, hvilket kan betragtes som dårligt, og egenkapitalforrentning (ROE) var -1,6 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 98,3 %, et niveau, der kan betragtes som meget godt, hvilket betyder, at størstedelen af aktiverne er finansieret af egenkapital. Michael Haahr Holding ApSs likviditet målt ved quick ratio var 16,3 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
2020202120222023
Volumen
Nettoomsætning200,00338,48170,78
Bruttofortjeneste184,00330,03158,33-11,95
Driftsresultat184,00330,03158,33-11,95
Nettoindtjening183,93329,77156,69-11,33
Egenkapital i alt223,93553,71710,39699,06
Balancesum (aktiver)533,93560,21716,89711,06
Nettogæld149,55-55,21- 201,89- 184,38
Rentabilitet
Driftsresultat-%92.0 %97.5 %92.7 %
Afkastningsgrad (ROA)34.5 %60.3 %24.8 %-1.6 %
Egenkapitalafkast (ROE)82.1 %84.8 %24.8 %-1.6 %
Investeringsafkast (ROI)34.8 %61.0 %25.1 %-1.6 %
Economic value added (EVA)184,00345,61158,66-12,13
Solvens
Egenkapitalandel41.9 %98.8 %99.1 %98.3 %
Gearing79.7 %0.8 %
Relativ nettogældsætning %140.5 %-14.4 %-114.4 %
Likviditet
Likviditetsgrad 10,28,531,116,3
Likviditetsgrad 20,28,532,617,2
Kontanter og likvide midler28,9355,21201,89189,88
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %-77.3 %14.4 %120.3 %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):-1.58%
Vurdering: 18/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:98.3%
Vurdering: 80/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-06-14T09:40:15.950Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.