Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

Yttungs Gulvslibning ApS

CVR-nummer: 39891964
Søbuen 3, 3400 Hillerød
jmyttung@live.dk
tel: 26188029

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
Yttungs Gulvslibning ApS
Personale
1 person
Etableret
2018
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon43Bygge- og anlægsvirksomhed, som kræver specialisering

Om virksomheden

Yttungs Gulvslibning ApS (CVR-nummer: 39891964) er en virksomhed fra HILLERØD. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på 399,9 kDKK i 2023. Driftsresultatet var -15,5 kDKK, mens nettoindtjeningen var -18,4 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var -3,4 %, hvilket kan betragtes som dårligt, og egenkapitalforrentning (ROE) var -17,4 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 17,5 %, et niveau, der kan betragtes som meget lavt. Det betyder, at virksomheden er stærkt gearet, og at de fleste aktiver er finansieret med gæld. Dette høje niveau af finansiel risiko kan udgøre en udfordring i perioder med finansielle problemer eller stigende renter. Yttungs Gulvslibning ApSs likviditet målt ved quick ratio var 0,7 hvilket er på et lavt niveau. Virksomheden kan derfor få svært ved at opfylde sine kortsigtede forpligtelser med de likvide midler, den har til rådighed.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20192020202120222023
Volumen
Nettoomsætning
Bruttofortjeneste469,81399,39270,30515,48399,94
Driftsresultat90,2610,9815,41113,64-15,51
Nettoindtjening64,064,768,2483,21-18,41
Egenkapital i alt114,06118,8297,06140,2771,85
Balancesum (aktiver)320,59394,27348,04493,10410,86
Nettogæld61,0328,8285,4966,89153,89
Rentabilitet
Driftsresultat-%
Afkastningsgrad (ROA)28.2 %3.1 %4.2 %27.2 %-3.4 %
Egenkapitalafkast (ROE)56.2 %4.1 %7.6 %70.1 %-17.4 %
Investeringsafkast (ROI)43.0 %5.3 %6.4 %34.0 %-4.3 %
Economic value added (EVA)68,013,637,7387,21-11,20
Solvens
Egenkapitalandel35.6 %30.1 %27.9 %28.4 %17.5 %
Gearing83.0 %67.6 %178.0 %161.9 %324.1 %
Relativ nettogældsætning %
Likviditet
Likviditetsgrad 10,70,90,80,90,7
Likviditetsgrad 20,91,00,91,00,9
Kontanter og likvide midler33,6851,5087,31160,2579,00
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBBBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):-3.43%
Vurdering: 17/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:17.5%
Vurdering: 17/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:01.887Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.