Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

PM-DENMARK ApS

CVR-nummer: 35481419
Menstrupvej 22, Klinteby 4700 Næstved
x@pm-denmark.dk
tel: 60700746

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
PM-DENMARK ApS
Etableret
2013
Hjemsted
Klinteby
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon62Computerprogrammering, konsulentbistand vedrørende informationsteknologi og lignende aktiviteter

Om virksomheden

PM-DENMARK ApS (CVR-nummer: 35481419) er en virksomhed fra NÆSTVED. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på 32,3 kDKK i 2022. Driftsresultatet var -60,9 kDKK, mens nettoindtjeningen var -48,9 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var -13,7 %, hvilket kan betragtes som dårligt, og egenkapitalforrentning (ROE) var -13,4 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 79,8 %, et niveau, der kan betragtes som meget godt, hvilket betyder, at størstedelen af aktiverne er finansieret af egenkapital. PM-DENMARK ApSs likviditet målt ved quick ratio var 1,8 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20182019202020212022
Volumen
Nettoomsætning157,0150,57111,81
Bruttofortjeneste157,0150,57111,8133,5632,33
Driftsresultat98,8618,2625,13-61,00-60,91
Nettoindtjening96,0514,6819,73-56,52-48,86
Egenkapital i alt410,61425,29445,02387,88339,02
Balancesum (aktiver)512,40551,92537,89490,17425,02
Nettogæld- 302,96- 325,36-29,67-87,08-64,98
Rentabilitet
Driftsresultat-%63.0 %36.1 %22.5 %
Afkastningsgrad (ROA)21.0 %2.8 %4.6 %-12.1 %-13.7 %
Egenkapitalafkast (ROE)25.6 %3.5 %4.5 %-13.6 %-13.4 %
Investeringsafkast (ROI)21.3 %2.8 %4.8 %-12.8 %-14.2 %
Economic value added (EVA)90,9917,4320,52-73,08-58,57
Solvens
Egenkapitalandel78.6 %75.7 %81.2 %79.1 %79.8 %
Gearing22.2 %26.8 %14.0 %20.8 %21.5 %
Relativ nettogældsætning %-186.1 %-618.6 %0.7 %
Likviditet
Likviditetsgrad 13,93,51,11,71,8
Likviditetsgrad 23,93,51,11,71,8
Kontanter og likvide midler394,00439,4492,11167,67137,97
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage21,2
Nettoarbejdskapital %186.1 %618.6 %5.1 %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBBBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):-13.7%
Vurdering: 6/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:79.8%
Vurdering: 59/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:12.406Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.