Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

HERMAND HOLDING ApS

CVR-nummer: 26393744
Højbyvej 50, Højby 5260 Odense S

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
HERMAND HOLDING ApS
Personale
3 personer
Etableret
2002
Hjemsted
Højby
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon64Pengeinstitut- og finansieringsvirksomhed undtagen forsikring og

Om virksomheden

HERMAND HOLDING ApS (CVR-nummer: 26393744K) er en virksomhed fra ODENSE. Virksomheden rapporterede en nettoomsætning på 162,4 mDKK i 2020, hvilket er et fald på -0,1 % i forhold til året før. Driftsresultatprocenten var beskedne på 0,6 % (EBIT: 0,9 mDKK), mens nettoindtjeningen var -778 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 2,8 %, hvilket kan betragtes som svagt, men egenkapitalforrentning (ROE) var -7 %, hvilket kan betragtes som dårligt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 14,7 %, et niveau, der kan betragtes som meget lavt. Det betyder, at virksomheden er stærkt gearet, og at de fleste aktiver er finansieret med gæld. Dette høje niveau af finansiel risiko kan udgøre en udfordring i perioder med finansielle problemer eller stigende renter. HERMAND HOLDING ApSs likviditet målt ved quick ratio var 0,8 hvilket er på et beskedent niveau. Virksomhedens likvide aktiver er således i relativ balance med dens kortfristede forpligtelser, hvilket indikerer en moderat likviditetsposition. Selvom virksomheden sandsynligvis kan opfylde sine nuværende forpligtelser, kan den finansielle fleksibilitet være begrænset, og uventede omkostninger kan udgøre en udfordring.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (mDKK)

Driftsresultat (mDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (mDKK)

Se regnskabet
2017201820192020
Volumen
Nettoomsætning138,82148,81162,59162,37
Bruttofortjeneste70,0975,7692,0196,49
Driftsresultat7,270,394,090,91
Nettoindtjening7,091,184,59-0,78
Egenkapital i alt31,9133,5116,1610,49
Balancesum (aktiver)47,9152,9046,1971,20
Nettogæld-22,86-22,073,893,38
Rentabilitet
Driftsresultat-%5.2 %0.3 %2.5 %0.6 %
Afkastningsgrad (ROA)16.8 %2.1 %9.2 %2.8 %
Egenkapitalafkast (ROE)30.9 %5.0 %25.7 %-7.0 %
Investeringsafkast (ROI)19.2 %2.8 %14.6 %4.9 %
Economic value added (EVA)7,27-0,024,950,38
Solvens
Egenkapitalandel66.6 %63.3 %35.0 %14.7 %
Gearing0.5 %0.6 %89.8 %242.2 %
Relativ nettogældsætning %-5.1 %-1.9 %11.9 %23.8 %
Likviditet
Likviditetsgrad 16,12,11,20,8
Likviditetsgrad 26,12,11,20,8
Kontanter og likvide midler23,0322,2710,6222,03
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage29,728,131,929,5
Nettoarbejdskapital %22.4 %14.5 %3.1 %-6.2 %
Kreditrisiko
KreditvurderingAAABBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):2.84%
Vurdering: 34/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:14.7%
Vurdering: 14/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:01.896Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.