Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

ANYTIME DANMARK ApS

CVR-nummer: 33052618
Assendløsevejen 39, 4130 Viby Sjælland
tel: 22516439

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
ANYTIME DANMARK ApS
Etableret
2010
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon46Engroshandel undtagen med motorkøretøjer og motorcykler

Om virksomheden

ANYTIME DANMARK ApS (CVR-nummer: 33052618) er en virksomhed fra ROSKILDE. Virksomheden rapporterede en nettoomsætning på 0,2 mDKK i 2022, hvilket er et fald på -32,5 % i forhold til året før. Driftsresultatprocenten var fremragende på 39,1 % (EBIT: 0,1 mDKK), mens nettoindtjeningen var 53,2 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 9,4 %, hvilket kan betragtes som godt, og egenkapitalforrentning (ROE) var 9,8 %, hvilket kan betragtes som godt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 87,5 %, et niveau, der kan betragtes som meget godt, hvilket betyder, at størstedelen af aktiverne er finansieret af egenkapital. ANYTIME DANMARK ApSs likviditet målt ved quick ratio var 6,5 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20182019202020212022
Volumen
Nettoomsætning91,06138,92193,14267,60180,58
Bruttofortjeneste9,6121,6778,27168,7870,69
Driftsresultat9,6121,6778,27168,7870,69
Nettoindtjening7,0018,2657,19127,7353,20
Egenkapital i alt325,43343,69400,88517,16570,36
Balancesum (aktiver)404,52548,64719,01845,84651,73
Nettogæld-70,66- 139,15- 190,03- 338,37- 374,50
Rentabilitet
Driftsresultat-%10.6 %15.6 %40.5 %63.1 %39.1 %
Afkastningsgrad (ROA)2.2 %4.5 %12.3 %21.6 %9.4 %
Egenkapitalafkast (ROE)2.2 %5.5 %15.4 %27.8 %9.8 %
Investeringsafkast (ROI)3.0 %5.6 %14.2 %24.1 %10.3 %
Economic value added (EVA)8,2415,2163,64143,8670,49
Solvens
Egenkapitalandel80.4 %62.6 %55.8 %61.1 %87.5 %
Gearing32.0 %60.9 %46.0 %7.4 %
Relativ nettogældsætning %9.3 %-31.8 %-60.0 %-92.6 %-185.6 %
Likviditet
Likviditetsgrad 13,01,61,62,16,5
Likviditetsgrad 25,12,72,42,99,7
Kontanter og likvide midler70,66249,15434,03576,37416,50
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage467,7168,845,043,415,3
Nettoarbejdskapital %357.4 %247.4 %214.9 %206.0 %323.5 %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):9.44%
Vurdering: 56/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:87.5%
Vurdering: 67/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:30.432Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.