Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

MFA INGENIØRFIRMA + JENSEN CONSULT ApS

CVR-nummer: 32933696
Hjorthøj 30, 4400 Kalundborg
tel: 60885225

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
MFA INGENIØRFIRMA + JENSEN CONSULT ApS
Personale
1 person
Etableret
2010
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon71Arkitekt- og ingeniørvirksomhed; teknisk afprøvning og analyse

Om virksomheden

MFA INGENIØRFIRMA + JENSEN CONSULT ApS (CVR-nummer: 32933696) er en virksomhed fra KALUNDBORG. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på 442,1 kDKK i 2022. Driftsresultatet var 398,8 kDKK, mens nettoindtjeningen var 369,2 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 66,9 %, hvilket kan betragtes som fremragende, og egenkapitalforrentning (ROE) var 75,8 %, hvilket kan betragtes som fremragende. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 87,3 %, et niveau, der kan betragtes som meget godt, hvilket betyder, at størstedelen af aktiverne er finansieret af egenkapital. MFA INGENIØRFIRMA + JENSEN CONSULT ApSs likviditet målt ved quick ratio var 14,7 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20182019202020212022
Volumen
Nettoomsætning447,50708,03
Bruttofortjeneste552,93447,50477,10405,53442,06
Driftsresultat162,3351,56289,99273,52398,77
Nettoindtjening162,3350,21209,06211,45369,25
Egenkapital i alt111,82162,0391,07302,53671,77
Balancesum (aktiver)111,82181,23367,95471,29769,19
Nettogæld- 155,61- 220,2449,26- 209,29
Rentabilitet
Driftsresultat-%11.5 %41.0 %
Afkastningsgrad (ROA)53.8 %35.2 %105.6 %65.2 %66.9 %
Egenkapitalafkast (ROE)119.1 %36.7 %165.2 %107.4 %75.8 %
Investeringsafkast (ROI)53.8 %37.7 %148.3 %88.9 %75.9 %
Economic value added (EVA)181,9445,94210,72226,77341,98
Solvens
Egenkapitalandel100.0 %89.4 %24.8 %64.2 %87.3 %
Gearing151.6 %27.7 %5.2 %
Relativ nettogældsætning %-30.5 %-11.5 %
Likviditet
Likviditetsgrad 19,41,74,114,7
Likviditetsgrad 29,41,74,114,7
Kontanter og likvide midler155,61358,2634,42244,37
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage20,95,0
Nettoarbejdskapital %36.2 %21.8 %
Kreditrisiko
KreditvurderingCBBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):66.9%
Vurdering: 100/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:87.3%
Vurdering: 67/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:01.896Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.