Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig here for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

DANCENTER A/S

CVR-nummer: 67324013
Nannasgade 28, 2200 København N
tel: 70130000

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
DANCENTER A/S
Personale
292 personer
Etableret
1982
Virksomhedsform
Aktieselskab
Industri
  • Expand more icon68Fast ejendom

Om virksomheden

DANCENTER A/S (CVR-nummer: 67324013) er en virksomhed fra KØBENHAVN. Virksomheden rapporterede en nettoomsætning på 554,3 mDKK i 2022, hvilket viser en vækst på 9 % i forhold til året før. Driftsresultatprocenten var stærk på 11,7 % (EBIT: 64,8 mDKK), mens nettoindtjeningen var 51,6 mDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 10,9 %, hvilket kan betragtes som godt, men egenkapitalforrentning (ROE) var 50,4 %, hvilket kan betragtes som fremragende. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 13,8 %, et niveau, der kan betragtes som meget lavt. Det betyder, at virksomheden er stærkt gearet, og at de fleste aktiver er finansieret med gæld. Dette høje niveau af finansiel risiko kan udgøre en udfordring i perioder med finansielle problemer eller stigende renter. DANCENTER A/Ss likviditet målt ved quick ratio var 0,9 hvilket er på et beskedent niveau. Virksomhedens likvide aktiver er således i relativ balance med dens kortfristede forpligtelser, hvilket indikerer en moderat likviditetsposition. Selvom virksomheden sandsynligvis kan opfylde sine nuværende forpligtelser, kan den finansielle fleksibilitet være begrænset, og uventede omkostninger kan udgøre en udfordring.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (mDKK)

Driftsresultat (mDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (mDKK)

Se regnskabet
20182019202020212022
Volumen
Nettoomsætning331,87464,00402,81508,32554,31
Bruttofortjeneste151,41210,26201,34242,59241,02
Driftsresultat18,6635,6068,6796,1264,75
Nettoindtjening9,5520,9047,5575,9051,60
Egenkapital i alt122,14143,33190,46101,46103,13
Balancesum (aktiver)415,61530,75623,98639,50736,76
Nettogæld105,65-35,23-1,50-25,78-55,99
Rentabilitet
Driftsresultat-%5.6 %7.7 %17.0 %18.9 %11.7 %
Afkastningsgrad (ROA)5.0 %8.0 %12.0 %16.9 %10.9 %
Egenkapitalafkast (ROE)5.3 %15.7 %28.5 %52.0 %50.4 %
Investeringsafkast (ROI)8.5 %18.0 %31.3 %52.4 %46.8 %
Economic value added (EVA)3,3119,3450,3665,3045,91
Solvens
Egenkapitalandel29.4 %27.0 %30.5 %15.9 %13.8 %
Gearing88.1 %31.9 %29.2 %42.7 %46.3 %
Relativ nettogældsætning %87.8 %66.0 %93.4 %92.2 %95.6 %
Likviditet
Likviditetsgrad 10,60,81,00,90,9
Likviditetsgrad 20,60,81,00,90,9
Kontanter og likvide midler1,9780,9757,1969,13103,75
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage173,9184,1226,3274,7277,3
Nettoarbejdskapital %-38.4 %-13.6 %4.2 %-7.4 %-13.4 %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBBBABBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):10.9%
Vurdering: 60/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:13.8%
Vurdering: 13/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-06-14T09:40:15.950Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.