Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

DONAU AGRO ApS

CVR-nummer: 29693323
Kammerherrensvej 62 A, 9440 Aabybro

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
DONAU AGRO ApS
Personale
1 person
Etableret
2006
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon64Pengeinstitut- og finansieringsvirksomhed undtagen forsikring og

Om virksomheden

DONAU AGRO ApS (CVR-nummer: 29693323K) er en virksomhed fra JAMMERBUGT. Virksomheden rapporterede en nettoomsætning på 127,8 mDKK i 2020, hvilket viser en vækst på 2,2 % i forhold til året før. Driftsresultatprocenten var fremragende på 23,7 % (EBIT: 30,3 mDKK), mens nettoindtjeningen var 13,3 mDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 4,2 %, hvilket kan anses for at være anstændigt, og egenkapitalforrentning (ROE) var 4,4 %, hvilket kan anses for at være anstændigt. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 43,1 %, et niveau, der kan betragtes som beskedent. Det betyder en afbalanceret blanding af gæld og egenkapital, der finansierer aktiverne - et typisk driftsniveau for mange virksomheder. DONAU AGRO ApSs likviditet målt ved quick ratio var 1,3 hvilket er på et højt niveau. Det tyder på, at virksomheden er i en stærk finansiel position, hvor de likvide aktiver overstiger de kortfristede forpligtelser. Den er velforberedt til at dække kortsigtede finansielle forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Nettoomsætning (mDKK)

Driftsresultat (mDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (mDKK)

Se regnskabet
20162017201820192020
Volumen
Nettoomsætning97,16123,42107,30125,05127,81
Bruttofortjeneste71,2549,6771,0659,0371,59
Driftsresultat40,2716,3528,4620,3630,25
Nettoindtjening20,501,209,277,3613,28
Egenkapital i alt275,45278,94291,09298,54310,57
Balancesum (aktiver)575,78584,90689,91711,35721,17
Nettogæld235,44248,46348,05351,06353,15
Rentabilitet
Driftsresultat-%41.5 %13.3 %26.5 %16.3 %23.7 %
Afkastningsgrad (ROA)7.2 %2.8 %4.5 %2.9 %4.2 %
Egenkapitalafkast (ROE)7.4 %0.4 %3.3 %2.5 %4.4 %
Investeringsafkast (ROI)7.6 %3.0 %4.6 %3.0 %4.4 %
Economic value added (EVA)29,64-13,31-8,55-12,18-9,25
Solvens
Egenkapitalandel47.8 %47.7 %42.2 %42.0 %43.1 %
Gearing95.5 %96.8 %119.8 %124.5 %122.0 %
Relativ nettogældsætning %270.8 %224.3 %360.5 %305.2 %291.2 %
Likviditet
Likviditetsgrad 11,01,10,41,01,3
Likviditetsgrad 23,43,51,93,64,1
Kontanter og likvide midler27,5721,420,5620,6125,77
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage11,915,019,911,621,1
Nettoarbejdskapital %106.6 %70.2 %55.8 %69.2 %74.5 %
Kreditrisiko
KreditvurderingAAAAAAAAAAAAAAA

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):4.23%
Vurdering: 41/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:43.1%
Vurdering: 35/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Deltagere

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:01.887Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.