Fandt du ikke den virksomhed, du ledte efter? Vores fulde system indeholder alle danske virksomheder, inklusive omfattende kreditrisikorapporter. Registrer dig her for at komme i gang.

Du kan finde tekst- og videovejledninger her, der forklarer, hvordan du bruger vores system.

LAURSEN PARTNERS ApS

CVR-nummer: 30535774
Strandvejen 327, 2930 Klampenborg
fl@laursenpartners.com
tel: 28138486
www.laursenpartners.com

Kreditvurdering

Oplysninger om virksomheden

Officielt navn
LAURSEN PARTNERS ApS
Etableret
2014
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Industri
  • Expand more icon70Hovedsæders virksomhed; virksomhedsrådgivning

Om virksomheden

LAURSEN PARTNERS ApS (CVR-nummer: 30535774) er en virksomhed fra GENTOFTE. Virksomheden havde en bruttofortjeneste på 287,4 kDKK i 2022. Driftsresultatet var 129,3 kDKK, mens nettoindtjeningen var 107,4 kDKK. Virksomhedens rentabilitet målt ved afkastningsgrad (ROA) var 15,8 %, hvilket kan betragtes som fremragende, og egenkapitalforrentning (ROE) var 33,7 %, hvilket kan betragtes som fremragende. Egenkapitalandel, en nøgleindikator for soliditet, lå på 42 %, et niveau, der kan betragtes som beskedent. Det betyder en afbalanceret blanding af gæld og egenkapital, der finansierer aktiverne - et typisk driftsniveau for mange virksomheder. LAURSEN PARTNERS ApSs likviditet målt ved quick ratio var 1,9 hvilket er på et meget højt niveau. Det indikerer, at virksomheden udviser exceptionel finansiel stabilitet og har et betydeligt overskud af likvide aktiver i forhold til sine kortfristede forpligtelser.

Finansielle oplysninger

Se regnskabet

Bruttofortjeneste (kDKK)

Driftsresultat (kDKK)

Rentabilitet

Soiditet

Nøgletal (kDKK)

Se regnskabet
20182019202020212022
Volumen
Nettoomsætning
Bruttofortjeneste748,92190,30179,81262,19287,39
Driftsresultat514,8358,1514,7359,30129,25
Nettoindtjening396,3840,7928,1537,64107,40
Egenkapital i alt408,20198,99227,14264,78372,19
Balancesum (aktiver)713,58516,71667,46747,58885,52
Nettogæld168,20270,87224,38310,78397,91
Rentabilitet
Driftsresultat-%
Afkastningsgrad (ROA)108.6 %9.5 %8.6 %8.4 %15.8 %
Egenkapitalafkast (ROE)188.7 %13.4 %13.2 %15.3 %33.7 %
Investeringsafkast (ROI)166.3 %10.9 %9.2 %8.9 %16.8 %
Economic value added (EVA)397,8236,511,0340,23107,37
Solvens
Egenkapitalandel57.2 %38.5 %34.0 %35.4 %42.0 %
Gearing41.3 %141.4 %160.4 %154.6 %110.5 %
Relativ nettogældsætning %
Likviditet
Likviditetsgrad 12,31,71,61,71,9
Likviditetsgrad 22,31,71,61,71,9
Kontanter og likvide midler0,3810,55139,9298,6513,39
Effektiv udnyttelse af kapital
Debitoromsætning i dage
Nettoarbejdskapital %
Kreditrisiko
KreditvurderingBBBBBBBBB

Visualisering af variabler

Afkastningsgrad (ROA):15.8%
Vurdering: 67/100
-20%
0%
4%
11%
24%
60%
Egenkapitalandel:42.0%
Vurdering: 35/100
-1%
21%
50%
81%
99%
100%

Virksomheder i samme branche

Build time: 2024-07-12T11:31:12.406Z

Prøv den fulde version af vores system gratis
Bankruptcy risk visualization example

... og mere!

Ingen registrering er nødvendig.